17.03.2023 12.21

Thirrja e Hapur e Inkubatorit HEMI për vitin 2023

Jam i emocionuar të njoftoj se Qendra për Shkëmbimin e Inovacionit të Muzikës (HEMI) po lançon edicionin e dytë të HEMI Incubator! Ky program është programi i parë i inkubacionit dhe përshpejtimit të biznesit muzikor në rajonin e Evropës Qendrore dhe Juglindore dhe jam i emocionuar që kam mundësinë të jem pjesë e tij.
17.11.2022 15.02

Janë shpallur nominimet për Çmimin e 6-të të Ambasadorit të Muzikës Elektronike

Me shpalljen e nominimeve, fillon votimi në 35 kategori të audiencave dhe profesioneve për arritjet në Kroaci dhe rajon në vitin 2022.
10.11.2022 14.44

Euphoriatechno na solli një tjetër rave të paharrueshme

Në Kosovë, me pak më pak se 2 milionë banorë, ku shumica janë nën 30 vjeç, komuniteti i muzikës techno nuk është aq i madhë, por është shumë pasionuar dhe mirë i organizuar saqë çdo event me muzikë techno është i mbushur me atmosferë shumë të mirë. Një prej tyre është edhe eventi i organizuar nga Euphoria nga Ferizaj.
25.09.2022 17.04

Kjo është diçka që duhet të ndaj dhe të jap një mbështetje të madhe për dashamirët e muzikës nga Shkupi, të cilët nuk lejojnë që tingulli i vinyleve të humbasë.
14.07.2022 19.34

Techno label nga Kosova hedh në treg albumin e parë në vinyl

Dyshja Techno Vegim dhe Flekitza debutojnë albumin e tyre të parë në vinyl 12 inch, me EP-në hipnotike "Shifting Operations" në labelin e tyre TMM Recordings.
06.07.2022 14.07

Ngom festival në kalanë e Prizrenit

Edicioni i njëmbëdhjetë i NGOM Fest do të mbahet këtë vit nga 14 deri më 17 korrik në kalanë mesjetare pak mbi qendrën e qytetit të Prizrenit në Kosovë.
Ada Divine Awakening Festival from 13 to 18 September 2022 in Montenegro
Tillt Radio & Vinyl Store, Prishtine, Kosove
Techno music could be on the UNESCO list of "Intangible Cultural Heritage"
Nomad festival 28/29 AUG 2021, Stan Tërg, Mitrovica, Kosovo
New documentary on history of the UK's Free Party Movement
Luke Slater collaborates with Lady Starlight, KMRU, Surgeon, Speedy J and Tom Moth on A-TON album
Edicioni jubilar i Lovefest në Vrnjačka Banja
Dax J - Utopian Surrealism [Monnom Black]
Konkurs për bendet: “Play at EXIT”
Alhena Records
Ministria e Turizmit konfirmon mbajtjen e Festivalit UNUM 2021
Techno rave u mbajt në Chillnobyl
Disko / klubi i parë në Beograd u hap 54 vjet më parë
Tehno klubi Fuse Techno në Belgjikë është kthyer në një muze
Platforma multimediale për artin dhe kulturën në Mal të Zi
Kosovo Clubbing radio show on Radio Kosova
Traum filloi konkurs për talente të reja në muzikën tekno. Regjistrohu!
Muzika Techno mund të jetë një trajtim efektiv i dhimbjes
Vegim eshte i nominuar për Çmimin Ambasador i Performuesit Rajonal të Vitit
The UK will lose 80% of its clubs in March 2021
Petar Dundov mentor of the Demo Listening Session project
Open applications for Croatian Ambassador award of electronic music
RWXVI x DEnacht E02 – A night that will be long remembered
TMM Records News | Grab your copy, share, support and enjoy!
"TheRasteri" hacked the Pioneer XDJ-RX2 controller and ran the Doom game on it!
Win: The Chemical Brothers' Roland TB-03
Richie Hawtin – Time Warps EP [From Our Minds]
Awakenings message to the Dutch government - Techno culture is going to extinction!
Documentary ‘Underplayed’ puts spotlight on gender inequality in electronic music
Documentari: "Sisters with Transistors"
Documentary from the series RA Real Scenes - Sydney
The first digital edition of the Amsterdam Dance Event
Vegim & Flekitza - Isolated State EP [TMM258]
New exhibition of electronic music and international club culture in London
"Distant Dancefloors" documentary on the influence of the corona on electronic music
EXIT festival supports UN World Food Programme through Life Stream Project
First (i)legal techno "Rave for Planet" on Kosovo
Sea Dance Festival reschedules to August 2021
Viberate Talked to Beatport
Pa vallëzim, thjesht duke dëgjuar: klubi tekno i Berlinit "Berghain" po rihap dyert e tij
#LetUsDance campaign to support nightclubs
ADE Conference will take place in an online format
More Bandcamp Fridays 2020
Airbnb wants to help travellers go clubbing with a Berliner
Live streaming Zone Electronic Series / Vegim b2b Flekitza
Zone Club announced his Summer electronic events at Couché
Jeff Mills is returning to his Millsart alias with Every Dog Has Its Day Vol. 9.
A short documentary by Klockworks
Mental Health Guide for the Electronic Music Industry
Premiere: Lost Algorithm "Front" (Vegim Repaint) [Aesir Records]
Carl Cox: "Illegal raves are happening because young people are frustrated"
No Sleep till EXIT - 10. & 11. July 2020
The UK faced an invasion of illegal raves last weekend
Victor Ruiz on Fresh Wave festival in Banja Luka
EXIT Festval announce new dates in August 2020
New festival of continental Croatia - Crazy Island Festival
The first German rave since coronavirus
Serbia’s PM Asked EXIT Festival Not To Cancel But Instead Take Place in August 2020
The Netherlands: Festivals and mass events will not be able to take place until the vaccine is invented
Berlin clubs are opening. Music allowed, dancing forbidden!
Co-Founder of Kraftwerk, Florian Schneider, Has Died
Sea Star Festival rescheduled for May 2021
Free album by Rødhåd - WSNWG – Back To Zero
Mixcloud Live is a revolution in the Livestream with an emphasis on the DJ scene
The Berlin government is providing 30 million euros aid to the emergency culture
"MOST" - Connecting Balkan Artists
The music industry where everyone feels a sense of belonging
On Discrimination: Debriefs with shesaid.so
Amsterdam Dance Event gears up for 25th edition and returns to Felix Meritis in 2020
Jeff Mills
TMM Recordings
Surgeon
Perc
Sander Kleinenberg
Marcel Dettmann
Robert Hood
Seth Troxler
TMM Recordings
Jeff Mills
TMM Recordings
Petar Dundov
Movie - "Free Tekno" - world travelers who organize illegal parties in the forests
German express train converted to Techno Rave Train
Movie - Police Close Clubs; Rave Activists Occupy Georgian Parliament
Over 1500 DJs sign a petition to remove plastic at parties
You are not alone - mental health by Exit Foundation
First 20 Acts to Join EXIT Festival's Big 20-Years Bash!
New DJ headphones - DJ1200 by Technics
Le Martz - System EP [Simplecoding]
Brighton Music Conference Awarded for Commitment to Electronic Dance Music
Jose Monsalve - Turbulence [Simplecoding]
Parde Grilon & Sebastian Daza - Polar [Default Series]
DAS - Adverse Ideology [Dissolved Mind]
EXIT 2.0 starts a new festival era with a grand celebration of its 20th birthday
European Festival Awards Announce Nominees and Public Voting Begins
Planetary Assault System - Plantae LP [Ostrug ton]
The owner of the cult techno club Tresor, announced a new club
“Electrochoc” by Laurent Garniera at 18 years of “Klubska scena” in Aquarius club in Zagreb, Croatia
French government proposes new 'anti-rave' law
Women in Music Awards 2019
ADE 2019 looks back on a successful edition
Research: Techno has been the best-selling genre for the last four years
Research: Female DJs are growing in popularity at the speed of light
Amsterdam Dance Event 2019 Highlights
EXIT Iaunches eco initiative LIFE STREAM at ADE 2019
Education: Ozone 8 - iZotope
Brighton Music Conference 2020
ADE 2019 completes program and reveals new ADE Zen Space
fabric brings XX Tour to No Sleep Festival in Belgrade
Fourth edition of techno event “Euphoria” in Ferizaj
Axling - Verge EP on Abstraction
Skov Bowden - Turbine Ep on Mechanikal Hard
Diffused Signal - Hors EP on Indistinct Approach
Filterheadz Infinite EP on Mavic Music
"Rash EP" by Fabrizio Lapiana is out on Attic Music
ADE 2019 Announces Second Wave of Artists
Mental Health Through An Intersectional Lens on MEETSSS conference
Shesaid.so - global network of women in the music industry
Lebanon war bunker as techno club
Traktor Pro 3
Traktor Kontrol F1 USB controller
Aitor Ronda at WHACK, City Hall Barcelona
Martin Garrix returns to ADE for his signature all ages and 18+ nights
Techno will also be at Sea Dance!
ADE - First selection of artists for 2019
Dave Clarke announces DVS1, Luke Slater, Paula Temple and more for his ADE night at Melkweg
Vulkan Festival 14. June 2019, stadium Zvecan , Kosovo
KaioBarssalos - Ground Steam [Simpecoding Records]
Amsterdam Dance Event announces France as 2019 Focus Country
Sea Star festival promoted by EXIT sent a strong peace message from the Croatian seaside
Various Artists - Abstract Weapons, Vol. 4
Somar Sevleuh - Witness EP [Simplecoding]
"Rash EP" by Fabrizio Lapiana is out on Attic Music
Heiko Laux on Klockworks 24!
Broken English Club returns to L.I.E.S with White Rats II
Unum Festival - The best and most effective way to connect the whole region
Rotterdam Rave 2019
OCTAVE ONE ANNOUNCE NEW EP SERIES ‘LOCUS OF CONTROL’
"Awakenings" - the biggest techno music festival in the world
EVENT REVIEW: Euphoria lll — SNTS, Vegim, Flekitza, Liburn / Ferizaj / Uroševac, KS
Hype Beatport
Festival Guide 2019 - The Best Festival Experiences in Europe
ADE Announce 2019 Dates
Vegim - Newsletter December 2018
No Sleep Festival gathered 25,000 people from over 30 countries in Belgrade!
NEWS: TMM Records 2018
Amsterdam Dance Event rounds up record-breaking 23rd edition
REVIEW: Premiere | Vegim – Raveling EP [TMM Records]
ADE 2018 Announces Second Wave of Artists
Amsterdam Dance Event 2018 completes program
PARTY REVIEW: 'RW X DEnacht' w/ VRIL (Live), Ancient Methods & Daniela La Luz
Hapesira's February techno events
How I found out about SHDW & Obscure Shape
PARTY REVIEW: Rilindja Warehouse III w/Alex.Do & Hunter Game
Vulkan Fest 30th June and 1st July in Zvecan, Kosovo
Viberate
Dave Clarke returns to ADE with his renowned Friday night party at Melkweg on 19th October
Turtle Fest publikon emrat e parë nga programi i edicionit të 7-të
EXIL & Next Level prezantojnë SHDW & Obscure Shape + Fideles – 13 Prill, 2018 në Teatrin "ODA", Prishtinë
PARTY REVIEW: RWIX: Artefakt LIVE + Keith Carnal | Prishtina, KS
PARTY REVIEW: Trips & Tics at BASStore Club, Prishtina, KS
UVB
NEWS: "Radiant" - Sabb's first album/new record label
Q&A with Chris Nait [Respekt Recordings, Unity Records] AT
RWIX: Artefakt LIVE, Keith Carnal, Vegim, Ivi Abazi | Prishtina, KS on 2. MAR 2018
Nick Curly at Prevallë, Kosovo on 4th February 2018
UVB for the first time in Kosovo, headlining the upcoaming First Edition of “Euphoria Warehouse”
Review: TKNO at Basstore Club, Prishtina, Kosovo
PARTY REVIEW: Independence Night with Dj Tennis, David Squillace, Alban Hajdini @ Zone Club, Prishtina, KS
A Belgian Impression of Next level's 11th Anniversary with Rebekah!
Rebekah deconstructs the hybrid setup | Native Instruments
PARTY REVIEW: 11th Anniversary w/Rebekah, Rinia Rinia, Toton, Vegim & Flekitza / 15--09 / Teatri ODA, Prishtina-KS
Biography: "Baron of Techno" Dave Clarke
New Album ’The Desecration of Desire’ by Dave Clarke
Amsterdam Dance Event 2017
Underworld to give keynote speech at ADE
Review: Premiere | Vegim – Granit EP [TMM Records]
Interview with Vegim by Happy 365 MAG, Lithuania
Latest news about VEGIM / September '17 Newsletter
Party review: Seth Troxler at Zone Club in Prishtina, Kosovo
Rebekah will visit Prishtina for the first time during her "Fear Paralysis Album Tour", on the occasion of “Next Level’s 11th Anniversary”
“Sabb, Manu Gonzales - Daydream (Original Mix) [Moon Harbour Recordings]”- Tech House track of the Year
11th anniversary of Next Level w/ Rebekah / 15. SEP / Teatri ODA, Prishtina-KS
Announces the lineup of 7 genres
Drymades & Berlin (Capital of Techno), join forces to bring Riva Starr in Albania, for the first time
RA reviews: Vegim ‎- 'Breaking Point' [TMM records]
Album world tour "Breaking Point" by Vegim
Jeff Mills ne Arene do te fillon i pari ne No Sleep Festivalin ne diten zero te Exitit!
Brodolom event Vol3 with Marika Rossa, 3. June 2017, Zvechan, KS
Review of Massive Fest, Djakova, KS
WinTIX for Massive Fest
Review: Nat H Lee at Basstore Club, Prishtina, KS
Q&A- Miss Nat-H-Lee (Strange Agency, Purelist, LU)
Review: Gabeen - Retrospection Remixes EP [Switch Off Records]
Q&A - Alex Bau [CREDO, DE]
Q&A - Megan [TMM Records, Mind + Records, KS]
Review: UVB - The School of Intolerance EP [Mord Records]
Review for Vegim's promo mix 'Harvest of Spring"
Review of Klankman - World of Phenomena EP (Mord Records)
Review of Catatumbo EP by Juan Trujillo [Simplecoding Recordings]
Bunarfest XIII Edition 2017
The Parisian SuperclubB CONCRETE Doubles Its Team for their return to Exit!
Review: Megan – Rooms Without Doors [TMM Records]
Aril Brikha [Art of Vengeance / SWE] returns to Prishtina (Kosovo) after six years
Q&A - Electrorites [Nightmare Factory Records, Shout Records, Structures Records, IT]
No Sleep Novi Sad stage 2017 at Exit festival
Q&A - Pumio Space [99% Robot, TMM Records, KS]
Boiler Room Glasgow – Soma 25 w/ Slam, Rebekah, Clouds, SHDW & Obscure Shape
Q&A - Lag [Teskoba, SR]
Q & A with Artil [Mind+, KS]
RILINDJA WAREHOUSE VI: Abdulla Rashim & Acronym [SE] | Prishtinë, KS
Q&A with Anetha [Blocaus, Reclaim Your City]
Zone Electronic Night with locals 25th March 2017 / Prishtina, Kosovo
PLAY@EXIT – Enter The Global Competition for the Performance at Exit Festival
Anascole - CK1 EP on TMM Records
"Rooms without doors" album by Megan
Aivazovsky Waves podcast pres. Vegim
Zone Club pres Ricardo Villalobos & Sonja Moonear 16. FEB 2017
RILINDJA WAREHOUSE V: Etapp Kyle & Anetha
RWIV: SHDW & Obscure Shape + SOMNE | Prishtina, KS
Biletat në shitje nga 7 Dhjetori!
TMM Records Feston 10 Vjetorin
Visions of Beyond 11. SEP / Fortress Harilaq, Kosovo
Mental Festival 5. & 6. August at Gjipe Beach / Himare, Albania
Zone Fest 3. & 4. June / Prishtina, Kosovo
Active Live Music Festival, Viva Club, Mitrovicë, Kosovë
Zoom festival, Leposaviq, Kosovë
Aril Brikha @ Full House Klub, Priština, Kosovo
Steve Lawler @ Spray Club, Prishtinë, Kosovë
Eelke Kleijn @ Full House, Prishtina, Kosovë
Black Sun Empire @ ODA, Prishtinë; Kosovë