Specat e mia të para të mbushura të papërpunuara

26.04.2013 22.00 FLEKITZA.com

Nëse jeni të varur nga ushqimet e papërpunuara si unë 😋 ja do idea për specat e mbushur 🤩

Specat e mia të para të mbushura të papërpunuara

I pres specat përgjysmë, (në foto) 🌶🌶
por me siguri, mund t'i pastroni ashtu siç keni mësuar 🧐

Më pas bëni (përzieni ose copëtoni) masën, të cilën e vendosni tek specat 👊

📌 I mbusha specat me:

🐾 thjerrëza e kuqe
🌶 Specat
🥕 Karotat
🌽 misër
🥒 Kastravec

Spërkateni me majdanoz të tharë 🌿 dhe shtoni një gjethe borziloku🍃

Dhe është crunchy i papërpunuar :) dhe kaq lëng 😋

📌 Këtu është një përzierje tjetër për specat e mbushur të papërpunuar:

Thithni farat e lulediellit, brenda natës në ujë 💦 i shpëlajmë dhe i përziejmë me:

🧅 🧄 qepë e zezë ose e kuqe e grirë dhe hudhra
🥬 shkopinj selino
🥕 karrota e copëtuar
🌶 piper i copëtuar

E gjithë kjo në një bllender dhe më pas në paprika ;)

📌 Dhe vetëm një përzierje tjetër për specat e mbushur të papërpunuar:

1 filxhan i madh fara luledielli
1/2 limon të shtrydhur 🍋
1 karotë 🥕
1/2 kokë më të vogël hudhër dhe qepë 🧅 🧄
një copë selino 🥬
1 lugë çaji vaj ulliri
Kripë Himalaje 🍥
Rigon 🌿
filxhan me ujë💦

Përziejini të gjithë përbërësit për disa minuta.

Shtoni ujë nja dy herë sipas nevojës në mënyrë që përzierja të mos jetë shumë e hollë.

Me këtë përzierje mbushim specat e pastruar dhe i dekorojmë me pak sallatë, spinaq dhe erëza të thata. :)

Shijoni specat krokante 😋

me Dashuri të papërpunuar ;)
fLekitZa