DIY - Pastë natyrale e dhëmbëve

25.07.2012 07.38 FLEKITZA.com

DIY - Pastë natyrale e dhëmbëve

Ju mund të bëni pastën tuaj natyrale të dhëmbëve nga vaji i kokosit.


Përbërësit:


* 1/2 filxhan vaj kokosi;

* 2 lugë çaji sode buke ose zeolite ose kanellë, shafran i Indisë (zgjidhni vetë përbërësit tuaj të preferuar për pluhur))

nëse dëshironi mund të shtoni:

* 10-20 pika vaj esencial (mente, nenexhik, kanellë, eukalipt, limon ...) - mund t’i blini të gjitha vajrat në dyqanin e ushqimit shëndetësor The Spice Garden, Pristina

* 64/5000 në rast se dëshironi një shije të ëmbël shtoni një lugë stevia


Përzieni gjithçka dhe merrni një pastë dhëmbësh.


Do të duhet të përzieni për disa orë derisa soda e bukes, pa alluminium, të shkrihet plotësisht me vaj kokosi (nëse jeni në ushqime të papërpunuara (raw fooder) thjesht ngrohni vajin e arrës së arrës së kokosit, dhe kur shkrihet shtoni përbërës të tjerë).

This toothpaste is ideal after washing or pulling coconut oil in your mouth.

Kjo paste nuk ka shkumë.

 


.LoVe.
flekitza